Годину дана након геноцидног рата... 1639 злочина над палестинским новинарима
10-октобар-2024
Реем Рабие
Тела палестинске новинарке Хебе Ал-Абадле и њене породице остају под рушевинама уништених кућа у Гази месецима до данас. Ал-Зард је повријеђен заједно са својом мајком, а његов брат и бројни чланови његове породице убијени су усљед израелског бомбардовања последица окупационог бомбардовања током његовог извештавања о покрету расељења у кампу Нусеират у централном појасу Газе. Фотограф Мухамед Ал-Заанин је повређен у лево око након што је гађана беспилотна летелица која је бацила експлозивне бомбе у близини болнице Насер у Хану. Јунис, од 7. октобра 2023. године, новинари Нидал Ал-Вахиди и Хаитхам Абдел-Вахед су насилно нестали, а окупација одбија да објави било какве информације о њиховој судбини, нити да реагује на све међународне напоре и напоре људских права да се открију њихове околности.
То нису само приче које се причају, већ начин на који новинари документују бруталност окупације и њене нападе у смислу њиховог мучеништва и рањавања заједно са својим породицама, или њихове отмице и хапшења током године рата за истребљење у Гази, Палестински новинарски синдикат је документовао 1.639 злочина против новинара и медијских институција, посебно у Појасу Газе, међу којима је убијено 167 новинара и радника у медијском сектору, што значи да је 11% новинара у Гази навео у свом извјештају: “. Новинари су платили цену за поруку истине и њено преношење у свет, а израелска окупација је извршила највећи масакр атентата на њих да би потиснула истину и њене сведоке.
Извештај синдиката открио је 357 случајева рањавања међу новинарима током године, окупационим пројектилима и директним мецима, поред бомби са отровним гасом и напада на насељенике, при чему је забележена 21 директна повреда од гасних и звучних бомби, 26 напада насељеника и 121 Случајеви гушења отровним гасом, такође је објашњено да су од октобра прошле године окупационе власти ухапсиле 125 новинара на Западној обали и Појасу Газе, од којих је 61 и даље у окупационим затворима, од којих 6 су и даље у притвору, уз напомену да су 33 новинара била подвргнута такозваном „административном притвору“. Окупациони судови су такође искористили тзв.
Израелска окупација уништила је 73 медијске институције у Појасу Газе, укључујући 21 локалну радио станицу, 3 емисионе куле, 15 новинских агенција, 15 сателитских канала, 6 локалних новина и 13 канцеларија за медије и штампу Банка, пре свега Палестинска телевизија у Јерусалиму.
О директном гађању породица палестинских новинара сведочи и „Породице једног броја новинара потпуно су избрисане из матичне књиге становништва“, јер је окупацијом било мета око 115 домова породица палестинских новинара у Појасу Газе. авионским пројектилима и артиљеријским гранатама, док је најраспрострањенији напад на Западној обали било директно пуцање на новинарске екипе, пошто је праћено 198 случајева пуцњаве, највише у Џенину и Тулкарму, који су довели њихове животе у опасност.
Палестински новинарски синдикат потврђује да су брутални злочини почињени над новинарима и њихово лако убијање резултат одлуке највиших нивоа политичког одлучивања у израелској окупационој влади, и да не могу бити јуриспруденција на терену, већ рад политичка институција коју безбедносни естаблишмент преводи са овим високим нивоом убијања, а одбијање захтева такозваног Врховног суда Израела од стране Удружења страних новинара да уђе и извешта о Појасу Газе је показатељ истрајности окупационог режима. у одржавању стања изолације палестинских новинара и бацању сумње на чињенице које су они пренели свету.
Она додаје да је повећање броја крвавих повреда од фрагмената пројектила и метака на много већи ниво од повреда насталих од премлаћивања пендрецима и ногама, такође показатељ гађања ради убијања, као и даљег задржавања затвореника новинара. без суђења или посета Црвеног крста и породица, противно је свим међународним споразумима и споразумима, истичући да обим гађања новинара према географској и временској дистрибуцији указује на израелско гађање целог палестинског друштва.
Унија наглашава потребу да Уједињене нације и Савет безбедности УН донесу јасне резолуције у којима се захтева да израелска окупациона влада престане да убија новинаре, као и да Међународни суд правде пређе на доношење низа одлука за заштиту палестинских новинара , објашњавајући да Међународни кривични суд још није размотрио све случајеве које је синдикат изнео пред собом у вези са израелским злочинима Преседан, позивајући Међународну федерацију новинара да настави своју подршку и обезбеди мрежу синдиката и људских права да стави више. притисак на Међународни кривични суд, да се кривично гоне окупациони политички и безбедносни лидери и насељеници, и потреба да се води покрет Уније арапских новинара који укључује арапске парламенте, Лигу арапских држава, синдикате и институције за људска права за подршку Палестинцима новинари у обављању професије разоткривање злочина окупације.
Недељне новине Касхф Ал-Факика, главни уредник, Јаафар Ал-Кхабоури